Leczenie hazardu

Hazard – co musisz o nim wiedzieć

Na początku wydają się być zwykłą rozrywką, lecz w rzeczywistości gry hazardowe są bardzo niebezpieczne i w wielu przypadkach prowadzą do zaawansowanego uzależnienia. Niewinna wizyta w kasynie, gra w karty, czy kupowanie tanich zdrapek mogą na pierwszy rzut oka pomóc przeżyć dreszczyk emocji. Od takiego ryzyka podczas gry można jednak się uzależnić. Historie osób uzależnionych od hazardu bywają tragiczne – tacy ludzie często popadają w ogromne długi, pojawiają się problemy z wierzycielami, do tego dochodzi rozpad rodziny, utrata pracy a w najgorszych przypadkach dochodzi do samobójstw.

Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje związane z hazardem i leczeniem uzależnień hazardowych.

Co to jest hazard ?

Termin „hazard” pochodzi z języka arabskiego, w którym oznacza grę w kości. W języku angielskim hazard oznacza ryzyko.

Hazardem określa się wszystkie gry, w których można wygrać pieniądze, gdzie o wygranej nie decydują umiejętności gracza a decyduje przypadek.

Jest to rozrywka do momentu w którym gracz sam wyznacza maksymalne kwoty, które może przegrać i ściśle trzyma się wyznaczonych przez siebie zasad. Natomiast taka aktywność może stać się uzależnieniem od hazardu gdy przegrywane sumy stale rosną, hazard pochłania coraz więcej czasu i zaniedbywana przez to jest rodzina, bliscy i życie zawodowe.

Jak zaczyna się uzależnienie od hazardu

Zarówno czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne mogą wpływać na rozwój uzależnienia od hazardu. Mogą to być m.in:

  • problem w relacjach międzyludzkich
  • silny stan pobudzenia
  • zaburzona samoocena

Niektóre osoby uzależnione od gier hazardowych mogą mieć skłonności narcystyczne, co może mieć swoje źródło w dzieciństwie. Taka osoba może uważać, że jest inna niż wszyscy i to ona własnie ma szansę wygrać fortunę. Takie myślenie może doprowadzić do nałogu.

Leczenie hazardu

Uzależnienie od hazardu to bardzo powolnie przebiegający proces, w którym im szybciej osoba uzależniona zgłosi się po profesjonalną pomoc ośrodka odwykowego, tym mniej poważne będą dla niej konsekwencje nałogu hazardu. Terapia uzależnień jest skuteczna wtedy, gdy chory sam uświadomi sobie, że potrzebuje pomocy i przyzna się przed samym sobą, iż jest uzależniony od gier hazardowych.

Początkowe leczenie może ograniczyć się do wizyt u psychologa. Jeśli uzależnienie przechodzi w stan zaawansowany, wtedy wymagana jest terapia w takim miejscu jak zamknięty ośrodek leczenia uzależnień.